«

Korona Baş Ağrısı Yapar mı?

Korona 2019 yılında küresel salgın olarak pandemi tarihine geçmiş hastalıkların ilk sıralarına yerleşmiştir. Koronanın en tipik özelliği, boğaz ağrısı ve ateştir. Şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte sıklıkla görülen bir başka belirtisi de sırt ve boğaz ağrısıdır. Koronayı diğer grip türlerinden ayıran en önemli özellik, tat ve koku kaybıdır. Korona olan çoğu kişide tat ve koku kaybı görülmez. Hastaların büyük çoğunluğunda koku almada sorunlar yaşanır. Yenilen yiyeceklerin tadı alınamayacaktır. Hastalığa yakalanan kişilerin çok az bir kesiminin çok keskin ve baharatlı kokuları aldığı görülür. Korona Baş Ağrısı Yapar mı?

Korona Belirtileri

Korona baş ağrısı yapar mı? Korona muhtemelen birkaç gün yüksek ateşle geçirilen ve buna eşlik eden eklem ağrılarının olduğu bir hastalıktır. Bakteri kökenli olmaması, üst solunum yollarına yerleşmesi bilinen özelliklerindendir.  Covid19 belirtileri arasında sadece çok az bir kesimde nezle gibi belirtiler görünürken, virüsün mutasyona uğraması sebebiyle son zamanlarda nezle gibi belirtiler de sıkça görülmektedir. Bakteri kökenli olmaması sebebiyle antibiyotik kullanımı önerilmez. Üst solunum yolunu rahatlatacak ilaçlar kullanılmalıdır. Hasta kişilerin hasta olmayan kişilerden tecrit edilmesi, hastalığın bulaşma riskini azaltan faktörlerdir. Farklı varyantları ortaya çıkan koronanın en hafif bulgulara sahip olanı, Delta varyantıdır. Delta varyantı, Covid19’a nazaran çok daha hafif semptomlarla geçen rahatsızlıklardır. Tüm korona varyantlarında ortak görülen özellikler, yorgunluk belirtileridir. Bu sebeple hastalığın istirahat ile geçirilmesi önerilir.

Korona Nasıl Anlaşılır?

Korona baş ağrısı yapar mıKorona baş ağrısı ve yorgunlukla da kendini belli edebilir. Şüphelenen kişilerin test yaptırması önerilir. Boğazdan ya da burundan alınan sürüntülerin laboratuvar ortamında test edilmesi de hastalığın tespitinde güvenilir yollardır. Eczanelerde satılan hızlı test kitleri ile de evlerde bu tür testler rahatlıkla yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sürüntü çubuğunun burnun dibine doğru sokulmasına dikkat edilmesidir. Bu sayede yeterli sürüntü alınabilir. Evlerde uygulanabilen bu yöntemle hastalık, en kısa sürede tespit edilebilir.

Koronadan Korunma Yolları

Koronadan korunmanın temel yolu, temizlik ve mesafe kurallarına uyulmasıdır. Kalabalık ortamlara girerken maske takılması son derece önem taşır. Bu sayede hastalığın bulaşma riski de en aza inmiş olur. Toplu yaşam alanlarına maske ile girilmesi ve maske kullanılmadığı durumlarda da yeterli mesafenin ayarlanması gerekir. Aşı, geçmiş zamanlardan beri koruyucu tedavilerin ilk sıralarında gelir. Aşı tarihleri gelenlerin aşılarını ihmal etmemesi, hastalığa karşı direnç oluşturulmasını sağlar. Dışarıdan geldikten sonra ellerin uygun sürede ve etkili şekilde yıkanması gerekir. Çantalarda el dezenfektanı ya da kolonyaların bulundurulması da önem taşır. Aynı evde korona olan aile fertleri bulunuyorsa, bu kişilerin ayrı odada hastalık geçene kadar tecrit edilmesi ve maske kullanımı önerilir.

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.