«

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp ağrısı; göğsün orta kısımlarında hissedilen ve batma hissi vererek nefes alıp verme ile değişebilen bir ağrı türüdür. Göğsün orta kısmında hissedilen bu rahatsızlık iki dakikadan uzun sürebilir sol kol ağrısı, terleme, mide bulantısı ve sırtın üst kısımlarında ağrı gibi bazı şikâyetleri de beraberinde getirebilir.

Kalp ağrısının nedenleri; kalp krizi, kalp zarında oluşan iltihaplanma, kalp kapakçığı çökmeleri ve aort damarında meydana gelen yırtılmalar gibi oluşan pek çok çeşitli hastalık sonucu görülmektedir. Aynı zamanda kaygı, anksiyete veya panik gibi durumlarda kaynaklanabilen kalp ağrıları ile karşılaşılabilir.

Kalp ağrısı kişilerde çocukluk döneminden erişkinlik dönemine kadar görülen bir ağrıdır. 40 yaşından sonraki dönemlerde görülen kalp ağrısının genellikle en büyük sebebi kalp ve damar hastalıklarıdır.

Kalp Ağrısı Neden Olur?
Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp Ağrısı Belirtileri Neler?

Kalp ağrısı; göğüs ortasında oluşan bir yanma, huzursuzluk hali, sıkışma gibi belirtilerin beraberinde gelmektedir. Bazen kalp ağrısı durumunda nefes darlığı, karın ağrısı, yorgun hissetme, baş dönmesi, gerginlik hali, mide bulantıları, kusma, terleme veya sırt ve kol ağrısı da eşlik edebilir. Bu durumda ayırt edilmesi gereken etken eğer kalp ağrısı uzun süreli şekilde devam ederek istirahat edilmesi durumunda ağrı geçiyorsa kalp ve damar hastalıklarının bir göstergesi olabilir ve kalp ağrısı yaşayan kişi ertelemeden mutlaka bir uzman doktora görülmesi gereklidir. Kalp Ağrısı Neden Olur?

Yaşanan her kalp ağrısı kişinin kalp hastası olduğunun bir göstergesi olmayabilir. İskelet ve kemik dokusunda oluşan problemler ile stres, anksiyete ve kaygı gibi psikolojik bozukluklar sonucunda da kalp ağrısı görülebilir. Psikolojik sorunlar sebebiyle oluşan kalp ağrıları yaşayan hastalar genellikle bıçak saplanma hissi ve ağrının net olmama durumu ile tarif ederler. Aynı zamanda gaz sancıları da kalp ağrısı yapabilir.

Kalp ağrılarında korkulan bir durum olan kalp krizi belirtileri arasında kişinin günlük yaşamındaki hareketlerde düşüş, aktivitelerde yorulma, nefes darlığı, halsizlik gibi nedenler yer almaktadır. Bu gibi belirtiler kalp krizi öncesi evrede yer alır. Eğer yaşanan bu kalp ağrısı dinlenme durumunda geçiyor ancak egzersiz yapınca artıyorsa kişinin kardiyoloji uzmanına görünmesi gereklidir.Kalp Ağrısı Neden Olur?

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.