«

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz akıntısı nedir? İnsan metabolizması her hangi bir mikropla karıştığında vücut otomatikman bir tepki verir. Örneğin çok soğuk bir yerde olduğunuzda vücut hemen ya titremeye başlar. Ya da vücut ısınız atması sonucu ateşiniz çıkar. Bunlar bedenin vermiş olduğu normal tepkilerdir. Yine vücut her hangi bir zararlı bakteriyle karşılaştığında bu kez burun, solunum yolu sisteminden boğaza yani genizdediğimiz bölgeye akıntı sıvı gönderir. İşte bu tip akıntılara geniz akıntısı denir. Bu akıntı genellikle alerjik tepkilerdir.

Geniz Akıntısı Nedenleri.

Daha öncede belirttiğimiz gibi geniz akıntısı vücudun kendini korumak amacıyla savunmaya geçmesidir. Yani dolayısıyla zararlı değildir. Ama bizlere rahatsızlık verir. Hatta ağız kokusu da yapabilir. geniz akıntısı neden olur

  • Alerji, her birey farklı konularda alerjiye sahiplerdir. Bazılarımız toza, rüzgâra, dumana ya da kötü kokuya maruz kaldığımızda vücutta birçok reaksiyongösterir. Örneğin göz yaşarması, burnun sızlaması, hapşırma gibi işte bu tip mevsimsel alerjikler sonucu tıpkı gribal bir enfeksiyon gibi vücut bu kez geniz akıntısı salgılar. Bu sıvı mukus denilen sıvılardır. Balgam şeklinde dışarıya çıkartılabilir.
  • Sinüzit burundan direk başlayan akıntıdır. Halk arasında birçok kişi sinüslerinde sorun olduğunu söyler. Bu aslında tedavi edilebilen bir hastalıktır.
  • Baharat kokusu; bazı yemeklerde çok severek kullandığımız baharatlar ülkemizde de yaygındır. Ancak bazı kişilerde etkisi olumsuz olabilir. Geniz akıntısı yapabilir.
  • Bazı ilaçların yan etkisi olabilir.
  • Hormonal bir hastalık sonucu oluşmuş olabilir. Birçok nedenden kaynaklanması mümkündür. İlk önce hekime gözükmelisiniz.
geniz akıntısı neden olur
geniz akıntısı neden olur

Belirtileri Nelerdir?

Burun sızlaması, burun akıntısı, ses kısıntısı, hapşırma, göz yaşarması, yutkunamamama, öksürük, gedizin tahriş olmuş gibi kaşınması ve gıcık hali daha birçok belirtisi vardır. Bazı kişiler bunun ağız kokusu yaptığını da söylemektedir. geniz akıntısı neden olur

Geniz Akıntısı Olan Kişiler Ne Yapmalıdır?

Geniz akıntısı olan kişilerin yapması gerekenler şu şekildedir;

  • Geniz akıntısına sahip kişilerin öncelikle boğaz temizlemek adına fazlaca su içmeleri önerilir. İltihap renginde bir akıntıysa bu akıntı sorun veren cinstendir.
  • Sigara kullanılmamalıdır, hatta mümkünse içilen yerde asla bulunulmamalıdır.
  • Meyve ve sebze suları tüketilmelidir.
  • Bol oksijenli ortamda bulunmanız gerekir. Kesinlikle toz ve dumandan kaçınmalısınız.
  • Baharatlı yiyecekler yenmemelidir.
Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.