«

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanaması neden olur? Burunda yüzeysel ve çok yoğun damarlar vardır. Burun boşluğunu ikiye bölen bölgede damarlar birleşir ve genellikle yüzeyseldir. Özellikle çocuklarda dış etkiler olmadan da bu bölgede kanama olabilir. Ette burun boşluğunun her iki tarafında denilen birçok damar vardır ve bazı burun kanamaları bundan kaynaklanır. burun kanaması neden olur?

Burun Kanaması Nedenleri

Burun, yüz bölgesinde her türlü etkiye maruz kalan yüzeysel bir organdır. Kas dokusu olmadığı için çeşitli nedenlerle kanamalar meydana gelebilir. Mevsimsel etkiler, yüze tokat atma, hızlı üfleme gibi nedenler burun kanamasına neden olabilir. Ayrıca aşırı stres ve yüksek tansiyon da burun kanamalarına neden olabilir. Bunların dışında;

 • kuru hava
 • Seçmek
 • sinüzit
 • alerji
 • aspirin kullanımı
 • hemofili kanama bozuklukları
 • Amonyak gibi kimyasallara maruz kalma
 • ilaç tüketimi
 • nezle
 • Burnunuzda yabancı bir cisim olması
 • Kalıtsal hemorajik telenjiektazi
 • lösemi
 • burun tümörleri
 • burun ameliyatları
 • Hormonal nedenler
 • gebelik
 • Burundaki iç kıvrımlar kanamaya neden olabilir.
burun kanaması neden olur
burun kanaması neden olur

Burun Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun kanamalarının olduğu durumlarda kanama hafifse endişe etmeye gerek yoktur. Her şeyden önce, sakin olmak çok önemlidir. Kanama durumunda hasta daha önceki bilgilerin aksine dik oturmalı ve başını hafifçe öne eğmelidir. Kafayı havaya kaldırmak kişinin kanamayı durdurmasına izin vermediği için sadece kanın yutulması ile sonuçlanır. Baş hafifçe öne yatırıldıktan sonra başparmak ve işaret parmağı ile burun delikleri sıkıştırılmalı ve yaklaşık 10-15 dakika basınç uygulanmalıdır. Burun kanaması neden olur?

Kanamanın durduğundan emin olduktan sonra, tekrar etmelerini önlemek için hapşırma ve burnunuzu sümkürme gibi burun tahrişine neden olabilecek eylemlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca bilinenin aksine bölgeye buz uygulanması kanamayı durdurmaya etki eden bir uygulama değildir. burun kanaması neden olur

Durduk Yere Burun Kaması Neden Olur?

Ön burun kanamaları çocuklarda ve genç erişkinlerde daha sık görülür ve arka burun kanamaları yaşlılarda, aterosklerozlu kişilerde veya yüksek tansiyonlu kişilerde daha sık görülür.
Burun kanamalarının çoğu, burnun önündeki kılcal damarın yırtılması nedeniyle tek taraflıdır. Bu kanama türü, kanamanın çoğunluğunu oluşturur. Genellikle kuru bir iklimde veya kış aylarında kuru ve sıcak oda havası nedeniyle oluşur, burun mukozasının kuruması sonucu kabuklanma oluşur. Bu bölgedeki damarlar çok ince ve yüzeysel olduğu için burnunuzu sümkürmek, çocuklarda burnunuzla oynamak ve en ufak bir dokunuşta bile kanama olabilir. Bu tip kanamalar genellikle tek taraflı ve bazen iki taraflıdır. Bu tip kanamalarda kanamanın kontrolü kolaydır ve hatta kendi kendine durabilir.
Arka burun kanamaları, orta yaşlı ve yaşlılarda, özellikle yüksek tansiyonu olan veya burun ve yüz yaralanması olan kişilerde yaygın olarak görülür. Burunda arka üst bölgelerden kanama vardır ve şiddeti ön burun kanamasına göre daha fazladır ve sıklıkla burun ve burundan aynı anda kan gelir. Kanamayı kontrol altına almak zordur, hastaneye yatış ve ek önlemler gerektirir.

Sürekli Burun Kanaması Oluyorsa

Burun kanamalarında başı arkaya atmak, burnu peçete veya pamukla doldurmak, enseye su tutmak en önemli hatalardan bazılarıdır. Hemostatik etkisi olmayan bu uygulamalar kanın burun boşluğuna akmasına neden olur.

Ön burun kanamasını durdurmak için burun ucundaki yumuşak kısım bir elin baş ve işaret parmağı arasında tutulur ve basınç uygulanır. Oturma pozisyonunda, baş öne eğilmeli ve 10 dakika beklenmelidir. Bir bez veya kese içine sarılı burun ve yanağa buz uygulamak vazokonstriksiyona neden olacağından kanamayı azaltacaktır. Kanama bu şekilde durursa burnunuzu sümkürmekten kaçının ve başınızı kalp seviyesinden yüksekte tutun. Yüksek tansiyon nedeniyle burun kanamanız varsa, önce tansiyonunuz düşürülmelidir. Çoğu burun kanaması, kan basıncı düştüğünde kendi kendine durur. Bu amaçla hastaya tıbbi gözetim altında “dil altı” adı verilen tansiyon ilacı verilir ve bu ilaç kısa sürede etkisini gösterir. Bu sırada hastaya başı eğik oturması ve ağzına giren kanı yutmaması talimatı verilmelidir. Çünkü yutulan kan midede bulantı ve kusmaya neden olabilir. Kusma, yüksek tansiyonun başka bir nedenidir.

Burun kanamasının nedenlerini anlatan bu videoya göz atabilirsiniz. Bu video ile nedenlerini ve tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizi takip edin.

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.