«

Böbrek Taşı Neden Olur?

Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak oluşan katı bir cisimdir. Böbreklerde bulunması ve sertliği nedeniyle böbrek taşı ismini almıştır. Kaburgalarınızın altında ve bel bölgenizin iki yanında bulunan böbreklerin asıl görevi kanı temizlemektir. Böbreklerin bu onarımı yapmasını engelleyen tuz ve minarellerin oluşturduğu taş görünümlü bu yapılar oldukça sorun çıkarabilir. Erkeklerde kadınlara oranla fazla görüldüğü araştırmalar sonucu görülmüştür.

Böbrek Taşı Oluşma Nedenleri

Yetersiz sıvı tüketimi; bilindiği üzere vücuttaki idrar yoluyla vücuttan atılır. Çok az su içenlerde bu tip birikintiler daha yaygın görülür. İlaç kullanımı; bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı tedavi olarak kullanılan ilaçların maalesef bu tip yan etkileri mevcuttur. Metabolizmanın yavaş çalışması, bu aslında obezite gibi hastalıkları neden olduğu için metabolizmanın sağlıklı çalışması için çeşitli yöntemler vardır. İlerde buna da değineceğiz. Yüksek oranda tuz ve şeker kullanılması da bir diğer nedendir.

  • Takviye vitaminler
  • Diyet
  • Gut hastalığı (aşırı protein kullanımı )
  • Psikolojik hastalıklar sonucu alınan ilaçlar
  • Spor yapmamak, en azından günde bir saat kadar egzersiz ve yürüyüş yapmak sağlık açısından önemlidir.
  • Genetik olduğu da bazı kişilerde görülmüştür.
Böbrek Taşı Neden Olur?
Böbrek Taşı Neden Olur?


Böbrek Taşı Belirtisi Nedir Nasıl Fark Edilir?

Böbrek taşı rahatsızlığının belirtileri şunlardır; İdrar yaparken ağrı, İdrarda kan,  ateş ve bunu takriben titreme, mide bulantısı, yoğun böbrek ağrısı ve baş dönmesi şeklinde belirti verebilir. Bu belirtiler aslında birçok hastalığın belirtisi olabiliyor. Ancak en bariz olanı direk böbrekte yoğun ağrı olmasıdır. Teşhis ise belli testler sonucu koyulur. Teşhis konulduktan sonra ya ilaç tedavisi ya da ilerlemiş ve zor bir alana girmişse taş cerrahi operasyon gerekebilir. Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek Taşı Oluşumu Engellenebilir mi?

 Elbette engellemek mümkündür. Bol su içmek, sıvı tüketmek önceliğiniz olmalıdır. Spor yapmak ve yürüyüş, hatta mümkünse koşu yapmak düzenli olarak yararlı olacaktır. Bir diğeri ise tuz ve şeker olması gereken kadar kullanılmalıdır. Aşırı kalsiyum ve protein tüketiminde vücutta ciddi sorun yaratabilir. Önlem almak hastalığa yakalanmadan kurtulmaktır. Önlem alındığı halde  yine de bu sorunla karşılaşıldığında sorun değil çünkü basit bir şekilde çözüme kavuşacaktır. Bu sorun karşısında doktorların ilk etapta önceliği hastanın doğal yollarla taşı düşürmesini sağlamaktır.Böbrek Taşı Neden Olur?

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.