«

El Titremesi Neden Olur?

El titremesi; istemsiz ve ritmik bir şekilde ellerde oluşan bir kas hareketi olarak tanımlanır. El titremesi genellikle öfke, heyecanlanma ve korku gibi benzeri ani oluşan duygu değişimleri sırasında, stres, yorgunluk hali, metabolizma rahatsızlıkları, kişinin aşırı kahve tüketmesi gibi çeşitli etkenlerin sonucunda meydana gelir.

Esansiyel tremor hastalığı olarak da görülebilen bir çeşit el titremesi rahatsızlığı özellikle 60 yaş ve üzeri kişilerde sıklıkla karşılaşılabilen bir hastalıktır. Aynı zamanda bu durum ergenlik çağında olan veya orta yaşlı bireylerde de meydana gelmektedir. El titremesi su içerken, yemek yerken veya yazı yazarken kişiyi rahatsız edebilecek düzeylere çıkar. Esansiyel tremor en sık görülen nörolojik hastalıkların arasına girer.El Titremesi Neden Olur?

El Titremesi Neden Olur?
El Titremesi Neden Olur?

El Titremesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

El titremesi nedenleri arasında yer alan diğer bir rahatsızlık ise patolojik tremordur. Beyin ve beyincik bölgesinde oluşan bir hastalık sonucunda, genetik nedenler veya Parkinson hastalığından da kaynaklanabilmektedir.

Parkinson hastalığı beyinde üretilen dopaminin yeterli miktarda olmaması durumunda beyin bölgeleri arasındaki iletişim azalarak, kişinin hareketlerinde yavaşlama, mimiklerde azalma gibi belirtiler görünür. Kas ve kas gruplarında aniden kasılma ile sıçrayıcı hareketlere neden olan epilepsi hastalığı el titremesine neden olmaktadır.

Distoni; kaslarda istemsiz hareketlere neden olan bir hareket bozukluğu olması dolayısıyla el titremesi gibi belirtilerle meydana çıkmaktadır.El Titremesi Neden Olur?

Kan şekerinde meydana gelen düşüşler de el titremesine yol açar. Kişi yemek yedikten 2-3 saat sonrasında ortaya çıkan el titremesi insülin direncine bağlı bir rahatsızlıktır.

Aşırı alkol tüketimi el titremesinin beraberinde kalp ve dolaşım bozuklukları, karaciğer hasarları, gırtlak, mide ve pankreas kanserini de beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda metabolik eksiklikler de el titremesine neden olur, B12 vitaminin eksikliği sonucunda el titremesi yaygın olarak karşılaşılan bir belirtidir. B12 vitamini eksikliği el titremesinin beraberinde birçok rahatsızlığı da getirir. Bazı ilaçların kullanımından sonra da el titremesi görülmektedir.

Bazı hastalıklara bağlı olarak değişen el titremesi kişilerde kalıcı veya geçici olur. El titremesi olan kişilerin bu durumu ertelemeden bir uzman ile görüşmesi tavsiye edilir.

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.