«

Basur Neden Olur?

20 yaşından önce nadiren görülen bu hastalık çoğunlukla 30 ila 65 yaş arasındaki kişilerde görülür. Toplumda oldukça sık görülen basur, çoğunlukla uzun süren kabızlığa ve tuvalette fazla vakit geçirmeye, ağır kaldırmaya, fazla kilo almaya, gebeliğe, anal yolla cinsel birlikteliğe bağlı olarak oluşur. Bunlara bağlı olarak dışkılama sırasında zorluk yaşanması, fazla ıkınmaya sebep olarak bölgedeki kan akışını etkiler. 

Hemoroid hastalığı rektumun alt bölgesinde basıncın artmasına bağlı damarların şişmesi ile başlar. Bunun sebebi ise genellikle tuvalet sırasında zorlanma, tuvalette uzun süre boyunca oturma, kronik ishal ya da kabızlık, aşırı kilo veya obezite, gebelik, liften fakir beslenme şekli ve sürekli ağırlık kaldırmak ta basuru tetikler.

Hastalığın erken evresinde bol sıvı alımı, diyet, ağrı kesiciler, steroid içeren fitiller ve kremler etkili çözümdür. Ayrıca ‘oturma banyosu’ denilen sıcak su banyosunun yanı sıra kabızlığı olan hastalarda lifli gıdaların tüketilmesi, şikâyetlerin azalmasına yardımcı olur.

Basur Neden Olur?
Basur Neden Olur?

Basur Nedir?

Halk dilinde basur olarak bilinen hemoroid, makat (anal kanal-anüs) bölgesinde bulunan kan damarlarının genişlemesi, şişmesi ve ele gelmesidir. Makatta ve dışkıda parlak kırmızı kan, makatta şişlik, kaşıntı, akıntı hissi basurun yani hemoroidin belirtileri arasındadır. Çoğunlukla neden kaynaklandığı anlaşılamayan basur, yetişkinlerin yaklaşık olarak dörtte birinde rastlanır.

Makat kanaması, dışkılamanın normalden farklı veya düzensiz olması ve dışkılama sırasında ağrı gibi belirtilerle seyreden rahatsızlıktır. Cildin alt kısmında ve anüsün dış kısmında olduğunda eksternal basur(hemoroid) olarak adlandırılmaktadır. Kalın bağırsağın son kısmı ya da tıp dilindeki adıyla rektumda oluşan sorun ise internal hemoroiddir. Basur Neden Olur?

Basur ( Hemoroid) Tedavisi Nedir?

Hemoroid tedavisinde ilk olarak Hemoroid rahatsızlığını tetikleyen durum tespit edilmelidir. Ve önlenmelidir. Bunlar başlıca; Kabızlık, tuvalette uzun süre oturma, fazla ağır kaldırma, ani ve / veya fazla kilo alma, anal yolla cinsel birliktelik, uzun süre ve / veya rahatsız pozisyonda ve / veya sert zeminde oturmak. 

Hemoroide sebep olan sorun ortadan hızlıca kaldırılmalı ya da düzene sokulmalıdır. Hemoroide sebep olan durumlar ortadan kalkmadıkça Kalıcı tedavi edilemez veya tedavi süreci olması gerekenden çok daha uzun olabilmektedir. Basur Neden Olur?

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.