«

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

 Ağız kuruluğu ağız içinin sıvı kaybı yaşayarak tamamıyla kuru bir konumda olması olarak bilinir. Tükürük bezleri yeterli miktarda sıvı salgılayamadığı için ağız kuruluğu yaşanır. Kişi sürekli su içme ve sıvı tüketme eğilimine girer. Bu durum oldukça can sıkıcı ve rahatsız edici bir durumdur. Belli başlı sebeplerden ötürü ağız kuruluğu yaşanabilir. Bu sebepler arasında doğal ve hormonal sebepler yer alabilir. Uzun süreli ağız kuruluğu yaşandığında kişiye oldukça rahatsızlık verici bir etkisi bulunur.

 AĞIZ kuruluğunun geçmesi için bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ağız Kuruluğu Neden Olur?

 Hangi Sebepler Ağız Kuruluğuna Neden Olur?

Ağız kuruluğu sebepleri pek çok farklı nedenlere dayanmaktadır. Kuruluğa neden olan etmenler şu şekildedir;

  • Yetersiz Su İçmek: Su içmek insan sağlığı için oldukça önemlidir. Vücut su eksikliği yaşadığında ağız kuruluğu olarak ilk tepkiyi vermektedir. Ağız kuruluğunun devam etmesi halinde vücuttaki su yetersizliği artmaya devam edeceğinden, vücudun dengesi de bozulmaktadır.
  • İlaç Kullanımı: İnsan vücuduna giren fazla sayıda antibiyotiğin yan etkisi olarak ağız kuruluğu yaşanabilir. Özellikle sürekli kullanılan ilaçlar sıklıkla ağız kuruluğu yapabilir. Örneğin tansiyon ve şeker hastalarında ağız kuruluğu sıklıkla görülmektedir. Bunun başlıca sebebi düzenli olarak mecburi ilaç kullanımından kaynaklanır. 
  • Hormonel Sebepler: Ağız kuruluğunun her zaman kesin sebebi bir rahatsızlık olmayabilir. Kimilerinde hormonsal olarak da ağız kuruluğu yaşanabilir. Genetik değildir. Bazı hormonsal sorun yaşayan bireylerde ağız kuruluğu yaşanabilir. Bu tür durumlarda mutlaka bir hekime başvurulmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. Ağız Kuruluğu Neden Olur?

 

Ağız Kuruluğu Nasıl Geçer?

 Bir diğer merak edilen soru olan ağız kuruluğu nasıl geçer sorusudur. Mutlaka her gün yeterli miktarda su içilmeli ve vücut suya aç bırakılmamalıdır. İlaç kullanımı minimuma indirilmelidir. Fakat kimi zaman tansiyon ve şeker hastaları gibi düzenli ilaç kullanan hastalar, ilaç kullanmayı ne yazık ki kesemez. Bu noktada yine yukarıda bahsedildiği üzere bol bol su içilmelidir. Yeterli su içiyor ve ilaç kullanmıyorsanız buna rağmen ağız kuruluğu yaşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidip şikayetinizi bahsetmeniz faydalı olacaktır. Eğer hormonal bir durumsa ona göre bir çözüm yolu

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.