«

İçerikler

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekelerini çıkarmanın birkaç yolu vardır. Bu yöntemler arasında en yaygın olarak kullanılan yöntemler şunlardır. Metil alkolün çözücü etkisi olduğu için özellikle renkli giysilerdeki mürekkep lekelerini çıkarmak için kullanışlıdır. Lekeye top ile bastırın. Mürekkep lekesi tamamen gidene veya pamuk tarafından emilene kadar basmaya devam edin.

Kumaşta mürekkep lekeleri kalırsa, yıkamadan önce birkaç saat sabunlu suda bekletin. Oje çıkarıcı, Aseton, metil alkolle aynı çözücüdür, bu nedenle mürekkep lekesi metil alkolle aynı şekilde uygulayarak çıkarabilirsiniz. Asetonun çok güçlü bir kimyasal olduğunu ve dayanıklı olmayan kumaşlara zarar verebileceğini unutmayın.

Mürekkep Lekesi İçin Tuz

Mürekkep lekesi kurumadan önce lekeyi tuzla örtün ve tuzu silkelemek için hafif nemli bir kâğıt havluyla kurulayın. Kirli giysileri temiz, kuru bir havlu veya bezin üzerine koyun. Lekeli bölgeye su sürün ve başka bir temiz bezle kurulayın. Boyama sırasında temizlik bezine kir bulaşmaya başlayacaktır. Mürekkep lekesine az miktarda sıvı deterjan sürün ve kumaşı 3-5 dakika bekletin.

Kumaş türü için önerilen ilk hamle sıcak suda her zamanki gibi yıkayın. Kurutmadan önce tüm kirlerin temizlendiğinden emin olun. Kirli alan izleri kalırsa, yukarıdaki konudaki temizleme adımlarını tekrarlayın. Temiz beyaz bir havlu alın ve boyalı kısmı üzerine yerleştirin. Alkolün kumaşa zarar verip vermeyeceğini mutlaka kontrol edin. Herhangi bir hasar görülmüyorsa, bir sonraki adıma geçin.

Sürtünme alkolü ile lekeyi kurutun.

Ovma tekniği ile lekeyi çıkarmak için bir kâğıt havlu veya temiz bir bez kullanın. Bu, kiri hafifletecek ve yıkamayı kolaylaştıracaktır. Dökülen mürekkep lekesi, altındaki havluyu ıslatabilir ve renk bozulmasına neden olabilir. Bu durumda, çıkarılan mürekkebin yeniden emilmesini önlemek için giysiyi temiz ve kuru bir alana götürün. Çıkarılacak mürekkep kalmayana kadar bu işleme devam edin. Kirli alanı alkolle iyice silin. Bir yerden mürekkebi çıkarmak istiyorsanız, bölgeye alkol ve ardından normal sıvı temizleyici kullanın ve 3-5 dakika bekletin.

mürekkep lekesi nasıl çıkar
mürekkep lekesi nasıl çıkar

Deriden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Deriye zarar vermemek için deriden mürekkep lekelerini çıkarırken çok dikkatli olunmalıdır. Derideki mürekkep lekelerini çıkarmak için ilk öneri lekeyi sabun ve su karışımı ile yıkamaktır. Deri yüzeyindeki mürekkep lekelerini çıkarmanın bir başka yolu da lekeyi limon kabuğu ile ovmaktır. Deri yüzeylerdeki mürekkep lekesi çıkarmak için aseton içermeyen oje çıkarıcı, bulaşık sabunu veya süt sirkesi karışımı da kullanılabilir. Kirin cildinize karışmasını sağlarken sünger veya yumuşak bir bezle hafifçe ovalayın. 

Kanepeden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kanepenizdeki mürekkep lekesi çıkarmak için Arap sabununu bir kova su ile karıştırın. Lekenin yayılmasını önlemek için lekeyi tampon solüsyonla 10 dakika ovmak için bu karışıma batırılmış bir bez kullanın. Arap sabunu kullanmaya iyi bir alternatif, lekeyi limon suyuyla ovmaktır. Kumaş yapısına zarar vermemek için kumaşı koltuğun göze çarpmayan bir bölgesinde test etmeyi unutmayın. Limon suyu işe yaramazsa, son çare olarak asetonsuz oje çıkarıcı da kullanabilirsiniz. 

Elimizden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Elinizdeki mürekkep lekesini çıkarmak için; Aseton, etil alkol, alkol bazlı saç spreyi, tıraş köpüğü gibi ürünlerle ellerinizi ovmak çok faydalı olabilir. Tüm bunlara ek olarak, eldeki mürekkep lekelerini çıkarmanın en doğal yolu domatestir. Domateslerdeki asit, mürekkep lekelerini etkili bir şekilde giderir. Elinizdeki mürekkep lekelerini kolayca çıkarmak için ellerinizi salça veya domates suyuyla ovun. Gömleklerden ve her türlü giysiden mürekkep lekelerini çıkarmak için, lekeyi sıçratmamaya dikkat ederek soğuk su kullanın. Mürekkep lekesi hemen tedavi edilemezse, lekenin çok derine inmesini önlemek için önce üzerine biraz bebek pudrası dökmek önemlidir.

  • Nar Lekesi Nasıl Çıkar? Nar Lekesi Elden Ve Halıdan Nasıl Çıkar?
  • Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır? Yöntemleri Nelerdir?
  • Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
  • Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
  • Kan Lekesi Nasıl Çıkar?
Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.