«

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk mahmuzları, topuk ile ayak kemeri arasında kalsiyum birikintilerinin birikmesinden kaynaklanır. Bu biriken kalsiyum birikintileri kemikleşebilir ve topuk bölgesinde dışa doğru bir çıkıntı oluşturabilir. Topuk dikeni gibi farklı formlara sahip olabilir. B. sivri uçlu, kancalı. Ortaya çıkan çıkıntı topuktan ayak kemerine yani ayağın ortasına kadar uzanabilir. Ayak tabanındaki bağların iltihaplandığı plantar fasiit, topuk mahmuzlarının yaygın bir nedenidir.

Plantar fasiit, topuğu ön ayağa bağlayan bağın iltihaplanmasından kaynaklanır.

Plantar fasya, topuğu ön ayağa bağlayan ağ benzeri bandın adıdır. Kalın bir yapı olan plantar fasya ayak kemerini destekler ve böylece yürüme, koşma gibi hareketler sorunsuz bir şekilde yapılabilir. Bununla birlikte, plantar fasya günlük hareketlerde çok sık yer aldığından, zamanla aşınmaya ve yıpranmaya karşı hassas hale gelir. Topuğa yapılan aşırı basınç ayrıca plantar fasya bağlarına da zarar verir. Tüm bunların bir sonucu olarak, plantar fasya iltihaplanır ve iltihaplanır. Enflamasyon ayrıca topukta sertlik ve ağrıya neden olur. Topuk mahmuzları toplumda en sık görülen ortopedik sorunlardan biridir. Özellikle koşucularda görülen topuk dikeni fazla kilolu kişilerde de sık görülür. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı seçimi de topuk dikeni riskini artıran durumlardan biridir. Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk mahmuzları, birkaç ay boyunca topuk kemiğinin alt tarafında kalsiyum biriktiğinde gelişir.

Yumuşak doku tendonlarının, kasların veya plantar fasyanın kronik gerilmesi ve tekrarlayan yırtılmasından kaynaklanan lokal bir enflamatuar süreç, kalsiyum birikiminin yaygın bir nedenidir. Plantar fasya, topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan bağ dokusu şerididir. Topuk mahmuzları özellikle uzun koşular ve zıplamalar yapan sporcularda yaygındır.

Topuk mahmuzları, ayak tabanının topuğa tutunduğu yerde meydana gelen ağrılı topuk problemleridir. Bu duruma topuk dikeni denir çünkü zarın bağlandığı yerde oluşan ve X-ışınları ile görülen kemik çıkıntısı sivri uçludur. Topuk mahmuzlarında asıl sorun hastanın topuğunda görülen dikenli çıkıntıdan ziyade bu çıkıntının neden olduğu topuk bazal zarında (plantar fasya) oluşan iyileşmeyen yırtıklar ve yaralanmalardır.

Nedenleri arasında evde çıplak ayakla yürümek, kadınlarda sert tabanlı ve düz tabanlı, erkeklerde sert tabanlı düz ayakkabı giymek, egzersiz sırasında uygun ayakkabının olmaması, kilo alımı, topuk, topuk üzerinde uzun süreli sert darbelere maruz kalmak sayılabilir. mahmuzlar Ancak bu hastalık düztabanlığın tam tersi olan yüksek kemerlilerde ve basınç bozukluğu olanlarda da ortaya çıkabilmektedir. Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

Hızlı kilo alımı, topuk mahmuzlarının en yaygın nedenlerinden biridir. Ayağın altına ne kadar ağırlık konulursa tabandaki zar o kadar gerilir ve topuk dikeni gelişir. Hızlı kilo alımı gibi, hızlı kilo kaybı da topuk dikenine neden olabilir.

Ayrıca romatizmal hastalıklarda ve tiroid hastalıklarında “enteziyopati” olarak bilinen meşlerin kemiğe yapıştığı durumlarda ödem oluşumu daha sık görülür. Bu nedenle romatizmal hastalığı olan kişilerde topuk dikeni oluşumuna daha yatkındır.

Topuk dikenine neden olan diğer faktörler şunlardır:

Sert zeminde çıplak ayakla yürümek
İnce tabanlı terlik giymek.


Sert yüzeylerde çıplak ayakla yürümek topuk üzerindeki baskıyı artırarak o bölgeye zarar verir ve ödem oluşmasına neden olur. Ayrıca havuz kenarında çıplak ayakla yürümek de topuk mahmuzlarına neden olabilir. Yüzme havuzundan veya tatilden sonra topuk ağrısı oluyorsa topuk dikeninden kaynaklanabilir.

Ancak her topuk ağrısı topuk dikeni değildir. Topuk dikeni genellikle stres kırığı ile karıştırılır. Özellikle çok uzun süre çıplak ayakla ve çok sert bir yüzeyde yürürseniz topuk kemiğinde kırılmalar meydana gelir. Ağrının topuk dikeninden mi yoksa stres kırığından mı kaynaklandığını belirlemek için tıbbi muayene çok önemlidir. Topukta ağrı varsa topuk dikenidir denilmemeli, ağrının nedeni araştırılmalıdır. Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk Dikeni Geçer Mi?

Topuk dikeni bir kez oluştuktan sonra kalıcıdır. Topuk dikenini çıkarmanın tek yolu ameliyattır. Topuk mahmuzları genellikle ağrılı olmadığından, topuk dikeni nedenini tedavi etmek topuk ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Evde Nasıl Tedavi Edilir

Topuk mahmuzunuz olduğunda, her zaman topuk dikeniniz olacaktır. Neyse ki, topuk mahmuzları genellikle acıtmaz. Bununla birlikte, topuk dikeni ile ilişkili semptomları tedavi etmeyi planlamalısınız. İşte atabileceğiniz bazı adımlar:

Topuk ağrınızı kötüleştiren aktiviteleri azaltın.
Kemerlerinizi destekleyen tam oturan ayakkabılarınız olduğundan emin olun. Topuk Dikeni Neden Olur?

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.