«

İçerikler

Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar lekesi çıkarma işlemi özellikle nar toplarken giysi ve eşyalara sıçrayan lekeler için ilgi çekicidir. Nar lekesi kuruduğunda çıkarılması en zor lekelerden biridir. Leke çıkarsa, kurumasına izin vermeden hemen harekete geçilmelidir.

Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan nar ülkemizde de yaygın olarak tüketilmektedir. Nar, diğer meyvelerden ayrılmasının çok zor olması nedeniyle farklıdır. Nar dikkatlice açılmazsa, çekirdeklerini açan kişilerin üzerine sıçrayabilir. Bu durumda nar lekesi ortaya çıkar.

Nar taneleri daha kuvvetli açılırsa mobilyalara ve halılara da sıçrayabilir. Nar lekesinin bulaşmaması için başlıca önlem; Narı yavaşça açın. Yazınızın devamında nar lekesinin nasıl çıkarılacağına dair tüm bilgileri bulacaksınız.

Halıdan Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılardan nar lekesini çıkarmak ev hanımlarının merak ettiği bir konu. Giysilerden sonra nar lekeleri en çok halılara geçer. Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden nar, halıya döküldüğünde iz bırakır.Leke-kuru temizleme firması aramaktan vazgeçin.

Nar lekesini halılardan çıkarmanın en etkili yolu beyaz sirkedir. 1 litre suya 2 yemek kaşığı sirke dökülür ve iyice karıştırılır. Bu karışım küçük bir sprey şişesine dökülür. Nar lekesi olan bölgeye sprey uygulanır. Bu işlem uygulandıktan sonra şişe hazır olana kadar 10 dakika beklenir. Soğuk suyla nemlendirilmiş bir bezle silmek nar lekesini halıdan tamamen çıkaracaktır.

Koltuklardaki Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuklardan nar lekesi çıkarma işlemi hem deri koltuk hem de normal koltuk için aynıdır. Nar benekli koltuklardaki lekeler hemen fark edilmelidir. Genellikle evde oluşan nar lekeleri için en iyi yöntem limon kolonyasıdır.

Kanepedeki nar lekeli alana limon kolonyası dökülür. Kararından kolonyayı dökmek gerekir. Kolonya döküldükten sonra 15 dakika bekleyin. Bu süre zarfında Limon Kolonyası nar lekesini yavaş yavaş çözmeye başlayacaktır. Süre geçtikten sonra soğuk suyla yıkanmış temiz bir bez yardımıyla kanepe temizlenir. İşlem sonunda koltuktaki nar lekeleri çıkarılır.

Nar lekesi çıkarmaya başlamadan önce kanepedeki fazla leke bir kağıt havlu veya temiz bir bezle silinmelidir.

nar lekesi nasıl çıkar
nar lekesi nasıl çıkar

Kumaşlardan Nasıl Çıkarılır?

Bu tür lekeler için tasarlanmış sıvı deterjanlar çok etkilidir. Ayrıca kumaşa soğuk su uygulanmalıdır. Çünkü sıcak su lekenin daha fazla yerleşmesine neden olacaktır. Sıvı bulaşık sabunu da oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntem işe yaramazsa eczanelerden temin edebileceğiniz hidrojen peroksit adı verilen bir bileşenle de lekelere karşı koyabilirsiniz. Ancak bu bileşeni önce kumaşın görünmeyen bir tarafında test edin. Bu bileşen güçlü bir formüle sahiptir ve kumaşlarınızın solmasına neden olabilir. Bu bileşeni lekeye uyguladıktan sonra 3 dakika bekletin ve soğuk su ile yıkayın. Yamalarda aktığını göreceksiniz. Çamaşırlarınızı veya kumaşlarınızı mikrodalgada veya set üstü ocakta pişirmek için de çalışır. Kaynatacağınız suya bir yemek kaşığı karbonat da eklemelisiniz. Bu solüsyonda 15 dakika bekletin ve kuruması için asın. Ayrıca Oxycul adlı madde de lekeyi çıkarmada etkilidir ve kaynayan suya eklenebilir.

Elden Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Elimize bulaşan nar suyu renk bozulmasına neden olabilir. Giysilere damlayan nar suyunu çıkarmaktan daha kolaydır. Soda, “nar lekesinden nasıl kurtulur?” sorusunun cevabında kilit oyuncumuzdur.

Elinizdeki lekeye aldırmazsanız, sabun ve su ile yıkamak birkaç gün içinde çıkaracaktır. Ancak hemen çıkmasını istiyorsanız ellerinizi iyice yıkamanız ve soda ile ovalamanız gerekir. Bu sayede günlerce beklemek zorunda kalmadan elinizdeki nar lekesinden kurtulacaksınız.

Giysilerde kullanılan malzemeler ve mobilyaların kumaşları kullanılacak tekniklerin farklılaşmasına neden olmaktadır. Çok hassas bir kumaş kullanılıyorsa, uzun süre ovalamak veya elle ovalamak kumaşa zarar verir. Bu nedenle hassas maddelerle dikkatli olunmalıdır.

Kurutulmuş nar lekesini nasıl çıkarırım sorusu aslında en sık sorulan sorulardan biridir. Çıkarmak için deterjan kullanmanız gerekir. Lekeye biraz deterjan dökün ve ıslanmasına izin verin. Ardından kuru bir bezle silerek çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz. Kurutulmuş nar lekesi nasıl çıkar

  • Nar Lekesi Nasıl Çıkar? Nar Lekesi Elden Ve Halıdan Nasıl Çıkar?
  • Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır? Yöntemleri Nelerdir?
  • Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
  • Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
  • Kan Lekesi Nasıl Çıkar?
Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.