«

Kahve, arkadaş ortamında, evde, dışarıda, mutfakta ve kişinin aklına gelebilecek her yerde içilen keyifli bir içecektir. Fakat kimi zaman ne yazık ki ufak bir dikkatsizlikle ile veya görmemezlik sonucunda kahve dökülüp istenmeyen lekelere sebep verebilir. Koltuğa, halıya, kıyafetlere kadar dökülebilir. Bu noktada panik yapmaya hiç gerek yoktur çünkü kahve lekesi biraz uğraşıldığında kolay çıkan bir lekedir. 

Kahve Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Kahve lekesinin çıkarılması için kullanılan yöntemler şu şekildedir;

  • Sirkeli Su: Bir kabın içerisine bir miktar sirke ve su doldurun. Sirkeli suyu kahvenin döküldüğü zemine yavaşça boşaltın. Ardından bir dakika boyunca sirkeli suyun kahveli olan zemine çekilmesini bekleyin. Ardından temiz bir bez yardımı ile kahve dökülen yeri silmeye başlayın. Ortalama 30 saniye kadar sildikten sonra bırakın. Sirkeli su ile kahve lekesi çıkarmak istiyorsanız bir püf nokta olarak sildiğiniz bezin sıcak ve nemli olması önerilmektedir.
  • Soğuk Su: Saf su ile kahve temizleme işlemini yapmak istiyorsanız hızlı davranmalısınız. Kahve döküldüğü anda temiz bir suya batırılmış bezi hızlıca dökülen yere silmeye başlayarak çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bu işlem anında yapıldığında etki edebilir fakat biraz beklediğinde ne yazık ki bir işe yaramaz. Örneğin kıyafetinize dökülen tişörtünüzü çıkarın ters çevirip soğuk suyun altında bir süre bekletin. Ya da buz dolu bir kabın içerisine tişörtünüzü koyabilirsiniz. Ardından makineye atın.
  • Soda: Kahve lekesi çıkarma yöntemleri arasında bir diğer oldukça işe yarayan yöntem ise soda kullanmaktır. Bu aşamada kullandığınız maden suyu mutlaka sade olmalıdır. Kahve dökülen yere maden suyunu biraz dökerek yine bekleyin. Ardından temiz bir bez ile bir dakika boyunca kahve dökülen yeri silin.
  • Limonlu Su: Limon kahve gibi birçok lekeyi yüzeyden temizleyecek bir üründür. Bir kapta limon ve suyu karıştırıp dökülen yüzeye dökün ve bir süre bekleyin. Ardından temiz bir bez yardımıyla yüzeyi silin ve kurumaya bırakın.

İstemeden oluşan kahve lekeleri gibi lekeler başta ne kadar zor gelse de göz korkutmamalıdır. Evinizdeki malzemelerle size uygun olan kahve lekesi çıkarma işlemini  uygulayabilir ve inatçı lekelerden hızla kurtulabilirsiniz.

  • Nar Lekesi Nasıl Çıkar? Nar Lekesi Elden Ve Halıdan Nasıl Çıkar?
  • Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır? Yöntemleri Nelerdir?
  • Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
  • Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
  • Kan Lekesi Nasıl Çıkar?
Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.