«

Siyanoakrilat diğer bir adıyla Japon yapıştırıcısı; çözücü içermeyen, tek bileşenli, çabuk kuruma özelliği olan, yüksek ısı direncine sahip, az bir miktar kullanılmasıyla bile yapışma sağlayan güçlü bir yapıştırıcıdır. Ekonomik oluşu ve çok küçük boşluklara bile hızla nüfuz ederek yapıştırma işlevini gerçekleştirebilmesinden dolayı ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir.

Japon yapıştırıcısı pek çok yüzeyde kullanılabilmektedir. Özellikle plastik, ahşap, metal, porselen, çini, deri, kauçuk, mukavva gibi malzemelerin yapıştırılmasında sıklıkla tercih edilmektedir. Bu güçlü yapıştırıcı bazen ellere bulaşabilir. Bu durumda birçok kişi Japon yapıştırıcı elden nasıl çıkartılır diye araştırma yapar.

Japon Yapıştırıcısını Kimler Tercih Eder?

Japon yapıştırıcıları ( siyanoakrilatlar) günümüzde endüstriyel alanlarda ve kişisel kullanımlarda öne çıkan yapıştırıcılardandır. Ancak endüstriyel ve kişisel kullanım alanlarına ek olarak medikal alanda da farklı formu ile siyanoakrilatların kullanıldığı bilinmektedir. Kardiyovasküler cerrahi gibi dokuların hızlı bir şekilde birleştirilmesi gereken durumlarda ve kan akışının kısa sürede kesilmesi gerektiği askeri operasyonlarda “Etil-2 siyanoakrilat”, “2- octyl siyanoaktrilat” ürünler kullanılabilmektedir.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar 
Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar 

Japon Yapıştırıcısının Cilde Teması

Yapıştırma işlemi gerçekleştirilirken oluşacak akma ve damlama durumlarında cilde temas eder. Hızlı bir şekilde kuruması sebebiyle yapıştırıcıyı ciltten çıkarmak oldukça zorlaşır. Özellikle ev ortamında yapılan tamirat işlemlerinde, maket yaparken parçaların birleştirilmesi esnasında Japon yapıştırıcının cilde temasıyla karşı karşıya kalına bilir.  Ancak doğru yöntemleri kullanarak yapıştırıcının vereceği rahatsızlık hissinden, oluşabilecek tahrişlerden kurtulabilirsiniz.

Japon Yapıştırıcısının Elden Çıkarılma Yöntemleri

Kullanım alanının çok geniş olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen Japon yapıştırıcıları güçlü yapıştırma özellikleriyle de ön plana çıkarlar. Ancak yanlışlıkla temas edilen Japon yapıştırıcılarından basit yöntemle kurtulmak mümkündür. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz aseton, tuz ve sıcak su, sabun ve sıcak su ve son olarak bir miktar alkol ile Japon yapıştırıcısını cildinizden çıkarabilirsiniz.

Japon yapıştırıcısının bulaştığı bölgeye 3-4 damla aseton dökerek hafif hareketlerle asetonu yapıştırıcının olduğu bölgeye dağıtın ve yapıştırıcının etkisi geçtiğinde yavaş bir şekilde yapıştırıcıyı elinizden çekin.

Hassas bir cilde sahipseniz tuz ve sıcak su yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için bir miktar sıcak suda elinizi birkaç dakika bekletin daha sonra sudan çıkarın ve üzerine tuz dökerek ovuşturun bu işlemi birkaç defa tekrarlayarak yapışkanı elinizden yavaşça ayırın.

Hassas cilde sahip olanlar için bir diğer yöntemde sabun ve sıcak su yöntemidir. Hazırlayacağınız bir miktar suya sıcak su ve birkaç damla sabun dökerek karıştırın. Sonra yapıştırıcıya maruz kalan bölgeyi bu karışımda yaklaşık 5 dakika bekletin. Yumuşadıktan sonra ovalayarak cildinizden temizleyebilirsiniz.

Yapıştırıcıdan kurtulmanın bir diğer yöntemi ise alkoldür. Elinizi güzelce temizledikten sonra bir miktar pamuğa birkaç damla alkol dökerek ıslatın. Sonrasında bu alkollü pamuğu etkilenen bölgeye 1 dakika kadar uygulayın. Yumuşayan yapıştırıcıyı elinizden yavaşça çıkarabilirsiniz.

  • Nar Lekesi Nasıl Çıkar? Nar Lekesi Elden Ve Halıdan Nasıl Çıkar?
  • Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır? Yöntemleri Nelerdir?
  • Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
  • Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
  • Kan Lekesi Nasıl Çıkar?
Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.