«Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’ye yönelik operasyonunu desteklediklerini açıkladı. Çavuşoğlu, “Bu rejimi destekleyenlere diyoruz ki Suriye’nin milli bütünlüğünü sağlayalım, ateşkesi tesis edelim. Bir kişinin arkasında durmayalım. Hele ki bu kişi kimyasal silah kullanıyorsa bunları meşrulaştırmamak lazım. Bir an evvel geçiş hükümeti kurulmalı” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın Alanya ilçesinde gazetecilere, ABD’nin Suriye’yi vurmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’yi vurmasını yerinde bulduklarını ve desteklediklerini söyledi.

“Suriye defalarca kimyasal silah kullandı”

Çavuşoğlu, “Suriye defalarca kimyasal silah kullandı. Daha önce kimyasal silahların önlenmesi örgütüyle, BM ilgili kurumlarıyla Dünya Sağlık Örgütüyle çok çalışmalar yapıldı. Kimyasal silahların tamamını teslim ettiklerini söylediler. Ama bunun gerçek olmadığı da ortaya çıkıyor Esasen Suriye rejiminin işlediği bu savaş ve insanlık suçundan dolayı daha öncede hesap vermesi gerekiyordu. Ama bu hesap sorulmadığı için bu rejim insanları sadece kimyasal silahlarla değil, varil bombaları ve açlığa terketmek suretiyle bir çok yöntemle insanları öldürdü, bir milyona yakın insanı öldürdü. En son yine kimyasal silah kullandı. Sivillere yönelik kullandı. Dolayısıyla bunun da hesabı vermesi gerekiyor. Bundan sonra aynı süreçleri aynı suçları tekrar etmemeleri için hem hukuk önünde hem de ellerindeki bu tür imanlarda yok edilmelidir. ABD’nin bu müdahalesini yerinde buluyoruz, destekliyoruz” dedi.

Suriye rejimi destekleyenlere çağrı

Suriye rejimi destekleyenlere de çağrıda bulunan Çavuşoğlu, “Suriye’nin milli bütünlüğünü sağlayalım, ateşkesi tesis edelim. Bir kişinin arkasında durmayalım. Hele ki bu kişi kimyasal silah kullanıyorsa bunları meşrulaştırmamak lazım. Hangi adımları atacağımızı iyi koordine etmemiz lazım.”

Suriye’den göç dalgası

Suriye’den yeni göç dalgaları olabileceğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Bir an evvel geçiş hükümeti kurulmalı. Bu rejimin bir an evvel uzaklaşması lazım. Geçiş hükümeti olmuyorsa, halen insanlık suçu işlemeye devam ediliyorsa hangi adımların atılması gerekiyorsa o adımların atılması lazım. Dün akşam Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanı ile görüştük bugün İngiltere Dışişleri Bakanı ile görüşeceğiz. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Labrov’la da görüşmek için talepde bulunduk. Yine Talersonla görüşmek için temasa geçtik bunları değerlendirmemiz lazım ve ileriye yönelik hangi adımları atacağız bu tür insanlık sucu uygulamaları, saldırıları nasıl engelleyeceğiz ve tabi bundan sonra atılacak adımların da yansımaları olacaktır, hele hele insani boyutu olacaktır. Ve göç dalgaları olabilir, Suriye için de yerinden edilmiş insanların sayısı çoktur ve bu insanlar nerelerde nasıl yerleştirilecek. Suriye içerisindeki güvenli bölgeler her zamankinden daha fazla önem arzetmiştir. Güvenli bölgeleri genişletmemiz lazım. Ve şehirleri ve bu saldırılardan, diğer çatışmalardan dolayı evleri terk etmek zorunda kalan kişileri de güvenli yerlerde barındırmamız lazım. Biz Türkiye olarak sadece Türkiye için değil, Suriye için de bu insanların hayat şartlarını standartlarını iyileştirmek için, insani yardımlarını ulaştırmak için hem çaba sarf ettik, hem de uluslararası kurumlara insan hakları örgütlerine insani yardım kuruluşlarına, STK’lara her türlü desteği verdik. Tabi tüm bu boyutları bundan sonraki süreçte daha iyi koordine etmemiz lazım. Bunun için de diplomasi çalışmalarımız daha da yoğunlaştıracağız” diye konuştu.

============================

Türkiye Gazetesi YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:
► http://bit.ly/Turkiye-Gazetesi

Türkiye Gazetesi Resmi Web Sitesi
► http://www.turkiyegazetesi.com.tr

Türkiye Gazetesi Sosyal Medya Adresleri
► https://facebook.com/turkiyegazetesi
► https://twitter.com/turkiyegazetesi
► https://plus.google.com/+turkiyegazetesi
► https://instagram.com/turkiyegazetesicomtr

Türkiye Gazetesi Haber Akışı
► http://www.turkiyegazetesi.com.tr/rss/rss.xml

source

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.