«#uzay #yemek #banyo #uyku #alpergezeravcı #ISS #uzayistasyonu #axiomspace #nasa #spacex #yerçekimi #astronot #balsak

Uzayda Tuvalet ve Banyo Nasıl Yapılıyor? / ISS’de Hijyen Nasıl Sağlanıyor?

Uzay. İnsanlığın gizemli sınırı. Geçtiğimiz günlerde tarihte bir ilk gerçekleşti. Ve bir Türk uzaya doğru yola çıktı. Alper Gezeravcı. Alper Gezeravcı uzaya çıkan ilk Türk olarak tarihe geçti. Peki bu yolculukta neler yaşanıyor? İnsan vücudunda ve zihninde neler oluyor? Ve bu yolculuğun şimdilik varış noktalarından biri olan Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) nasıl bir yaşam sürülüyor?

Evet sırada uyku var. Uyku demişken JETLAG’in dibini yaşayacağınızı garanti ediyorum. Uyumak için gece olmasını bekliyorsanız sadece dakikalar size yetecektir. Çünkü 28.000 km hızla hareket eden ISS her 90 dakikada 1 dünya turu atmaktadır. Bu da her gün 16 gün doğumu ve 16 gün batımına şahitlik edeceğiniz anlamına gelir. Tertemiz nevresimlerinizi ve yumuşacık yastıklarınızı dünyada bırakıp geldiğinize göre sizi uyku tulumlarınızla tanıştırayım. Uzayda uyumak için belirli bir alana ihtiyacınız yoktur. Bu yüzden ISS mürettabatının bir kısmı kendini duvara sabitlenmiş uyku tulumlarına hapsederken bazıları da cenin pozisyonunda uyumayı tercih etmektedir. Işık döngüsünün onları rahatsız etmemesi için genelde göz bandı kullanılır. Ancak dünya düzenine alışan vücut için uzayda uyumak çok da verimli olmayacaktır.

Yemek, yemesi de hazırlaması da hayli zor olan bir durum. Astronotlar ISS’de dünyadaki yemeklere benzer yemekler tüketse de birçok farklılıkla mücadele etmek durumundadır. Yemek hazırlarken ve yerken malzemelerin uçup gitmemesi için bant kullanmak zorundadırlar. Mürettabatın bir çoğu yemek tepsilerini kucaklarına veya duvara bantla sabitler. Uzay istasyonunda soğutma bulunmaz, bu yüzden vakumlu paketlerle sunulan ve uzay yiyeceği olarak bilinen gıdalar tüketilir. İlave su gerektiren spagetti veya çırpılmış yumurta gibi bazı yiyecekler de özel formlarda gelir. Biz türklerin en sevdiklerinden tuz ve karabiber bile sıvı halde bulunur. Çünkü yer çekiminin olmaması nedeniyle serpintiler uçup gider.(nusret) Yemeğimizi yedik, afiyet olsun. E birer çay iyi gider diyorsanız onu sonra içelim. Çünkü ben ince belli bardak olmadan içemiyorum. Ha siz içmek isterseniz havadan direkt vakumlayabilirsiniz, ama tadı çıkmıyor şimdiden söyleyeyim.

Şimdi geldik Uluslararası Uzay İstasyonuna. International Space Station yani ISS. ISS yerkürenin 400 km üstünde yer alan ve saatte 28.000 km hızla hareket eden bir deney laboratuvarıdır. Neredeyse 25 yıldır faaliyette olan 360 tonluk bu yapı altı yatak odalı bir ev büyüklüğündedir. Tek farkı çok daha uzun ve dar yapıda olmasıdır. ISS’de yer çekimi yoktur ve her şey sabitlenmek zorundadır. Bu arada ISS’i dünyadan çıplak gözle görebilirsiniz. Hatta sizin üzerinizden ne zaman geçeceğini öğrenebileceğiniz bir internet sitesi bile vardır. Uluslararası Uzay İstasyonunda uzun süreler yaşamanız olanaksızdır. Uzaya en fazla dayanabilen kişi Amerikalı astronot Peggy Whitson olmuştur. Peggy uzayda 665 gün geçirerek bir rekor kırmıştır.

Şimdi aklınızdan geçen sorulardan biri de şu olmalı: Sadece 400 km yukarıda bir istasyona gitmek, gelmek ve kalmak bile bu kadar zahmetliyken insanoğlu acaba Mars’a nasıl gidecek? Balsak Space ile uçtuğunuz için teşekkür ederiz. Eğer yolculuğumuzdan memnun kaldıysanız videoyu beğenebilirsiniz. Normalde bu tarz isteklerim yoktur ama bu sıradışı turun hatrına abone olmayı unutmayın. Ha bu turu sonraki sefere birlikte planladığınız arkadaşınıza gönderirseniz dünya manzaralı suitlerimizde kalmaya hak kazanabilirsiniz. Hepinize iyi yolculuklar…

—– Bağlantılar
Website: www.balsak.com.tr
Mail: info@balsak.com.tr
Instagram: https://instagram.com/ibrahimbalsakk
Tiktok: https://www.tiktok.com/@ibrahimbalsak
GloBalsak: https://www.youtube.com/@globalsak
Balsak Music: https://www.youtube.com/@balsakmusic

KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN! ► https://bit.ly/3RW0Fll

Ben Halil İbrahim Balsak.
Doğru yerdesiniz. İzlediğiniz için teşekkürler!

source

Bir Cevap Yaz

cakir Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.